15.02.2019

Přelom února a března bude na Východní Moravě zejména ve znamení tradic – tj. masopustního veselí před následujícím půstem.

Fašankové tradice si připomenou v sobotu 23. února ve Vsetíně při Masopustním průvodu s voděním medvěda. Ten oživí centrum Vsetína od 10 hodin. Večer od v 19 hodin pak v místním Domě kultury bude fašankový program pokračovat zábavou s pochováváním basy, kterou obstará folklórní soubor Jasénka. www.vychodni-morava.cz/akce/132240

Osvětimanech v podhůří Chřibů vyrazí v sobotu 23. února v 9 hod fašanková chasa vedená Folklorním souborem Klimentek na průvod obcí a tradiční fašankovou obchůzku. K tanci i do kroku bude hrát Mladá Cimbálová muzika z Osvětiman, v průběhu dopoledne přijede i kněžna. Obchůzka bude již tradičně zakončena na Žabím rynku, odkud se účastníci v poledne vydají na Obecní zabíjačku.

Masopustem ožije 23. února areál Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Návštěvníci se letos mohou těšit na originální masopustní průvod chasy z valašské obce Študlov, tradiční rožnovské masopustní obchůzky v podání souboru písní a tanců Javořina. Zahraje dechová hudba Galička a gorolská gajdošská muzika Bukóň. Návštěvníci mohou ochutnávat z pestré nabídky zabijačkových výrobků a v laické anketě hlasovat „O nejlepší řeznický stánek". Součástí programu je také 22. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásku a 12. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku. www.vmp.cz

Nejvíce proslulou fašankovu akcí na Východní Moravě je Festival masopustních tradic v obci Strání na moravsko-slovenském pomezí. Pětidenní festival začíná v pátek 1. března a trvá do masopustního úterý 5. března. Více o programu letošního 32. ročníku festivalu v samostatné tiskové zprávě nebo na www.vychodni-morava.cz/akce/132383

Ve slovácké obci Dolní Němčí se 2. března od 20 hodin bude v Kulturním domě konat poslední rozloučení s basou Cecilkou Masopustovou. Basu na poslední cestě doprovodí cimbálovka Hlaholica, dechovka Dolněmčanka, rozloučit se přijdou i Retrobabky.

Výstřelem z děla začne v sobotu 2. března ve 13 hodin fašanková obchůzka v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Město bude žít také doprovodnými programy, ochutnávkami pálenek, koblih. Večer od 20 hodin pak proběhne Beseda u cimbálu s pochováváním basy.

V Kroměříži se na Hanáckém náměstí rozběhne v sobotu 2. března Masopustní jarmark, jehož součástí bude masopustní průvod i tradiční zabíjačka s ochutnávkami masopustních specialit. Bohatý program začíná v 9 hodin a končí za soumraku.

V Komni, jednom z míst uváděných jako možné rodné místo J. A. Komenského, se fašankového veselí ujali místní fotbalisté. V sobotu 2. března od 9 hodin bude fašankový průvod procházet obcí, od 20 hodin pak vypukne Fašanková zábava.

Uherském Brodě si fašankovou atmosféru nenechejte ujít v neděli 3. března. Masopustní průvod bude od 13:30 procházet celou historickou částí města, aby v 16 hodin mohla být pochována basa Barbora Masopustová-Skřípavá v atriu Muzea J. A. Komenského.

Více fašankových akcí hledejte na www.vychodní-morava.cz

V Prusinovicích na Kroměřížsku si 23. února dají dostaveníčko sportovci na 26. ročníku běžeckého závodu Rohálovská desítka. Závod je vypsán pro muže a ženy v různých věkových kategoriích, pamatuje se i na děti. Podrobnosti k registraci na www.rohalovska10.cz

Připomínku 125. výročí založení firmy Baťa připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně formou výstavy s názvem Všechny cesty vedou do Obchodního domu Baťa. Výstava na dobových obrázcích, citacích z dobového tisku a dokumentech ukazuje vývoj obchodního domu Baťa od závodního konzumu z roku 2016 až k výškové budově současného Obchodního domu, který byl zprovozněn v roce 1931. Součástí výstavy, kterou je možné vidět ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. června 2019, jsou mj. vitríny, ve kterých je aranžmá obuvi ve stylu typickém pro firmu Baťa i nezbytný reklamní prvek první republiky - sloup s tištěnou reklamou.

 

Více pozvánek na akce na Východní Moravě na www.vychodni-morava.cz.

Kontakty:

Mgr. Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., T: 577 043 900,
E: petra.psotkova@vychodni-morava.cz , www.facebook.com/vychodnimorava 

Ing. Zdeněk Urbanovský, tiskový mluvčí CCRVM, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz