Excelentní – dosud neobjevenou evropskou destinací jsou lázně Luhačovice

Praha 29.11.2019

S využitím TZ od organizátorů

PRAHA/ZLÍN –  Zlínsko a Luhačovicko zvítězilo s projektem „Well, well … Lázně Luhačovice“ v národním kole soutěže „European Destination of Excellence“ 2019 (EDEN), kterou organizuje Evropská komise. Letošním tématem soutěže EDEN 2019, která pomáhá zviditelnění dosud neobjevených evropských regionů, bylo právě lázeňství a zdravý životní styl. Vyhlášení EDEN 2019 bylo součástí slavnostního večera Fóra cestovního ruchu v Brně.

Všichni finalisté představili jedinečné lázeňské produkty, které ctí pravidla a normy udržitelného cestovního ruchu a rozvíjejí turismus nejen ve smyslu finanční udržitelnosti, ale zejména s ohledem na zachování kulturních a přírodních hodnot,“ uvedla Klára Dostálová ministryně pro místní rozvoj ČR.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem dvanáct projektů. Šestici finalistů odborná komise navštívila, setkala se s destinačními manažery a dalšími subjekty, které působí v cestovním ruchu v dané oblasti. Členy hodnotící komise jsou zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, agentury CzechTourism, Svazu léčebných lázní, Sdružení lázeňských míst a Vysoké školy ekonomické. Při výběru vítěze hrála roli jedinečnost produktu, kvalita dostupných služeb, udržitelnost a také přístup dané destinace k životnímu prostředí.

Mezi finalisty se probojovaly projekty „Šumavské bylinné lázně“ (Kašperské hory), „Great Spas of Europe“ (Františkovy Lázně), „Thermalium Teplice“ (Krušné hory), „Broumovsko, meditace, jóga a magický Adršpach“ (Broumovsko), „Resort Svatá Kateřina“ (Vysočina) a „Well, well … Lázně Luhačovice“ (Luhačovicko a Zlínsko). Cenu EDEN 2019 získaly poslední jmenované, Lázně Luhačovice. „Lázně Luhačovice mají nejen léčebné prameny a mnohaletou tradici v léčbě onemocnění dýchacích cest, ale také nádhernou historickou architekturu obklopenou panenskou přírodou chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty,“ říká Jan Herget ředitel agentury CzechTourism, která projekt EDEN v České republice zastřešuje.

 

Luhačovice jsou největší moravské lázně ležící v podhůří biosférické rezervace Bílé Karpaty. Jejich specifikem je minerální voda s unikátním složením, která zde vyvěrá z 16 pramenů. Jedinečná je také architektura lázeňského města, v níž dominují stavby lidové secese od slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Luhačovice jsou nejen lázeňským místem s účinnou léčbou a kvalitními službami pro návštěvníky, ale také kulturním a společenským centrem. Město navštěvovaly a navštěvují mnohé osobnosti. Například zde po 22 sezón pobýval hudební skladatel Leoš Janáček. Zdejší Dětská léčebna je držitelem prestižního certifikátu v soutěži ESPA Innovation Awards 2016 za nejlepší evropskou inovaci v léčebném lázeňství. V tomto týdnu byla pro veřejnost otevřena nově rekonstruovaná lázeňská kolonáda, patřící k nejvíce vyhledávaným místům lázeňského areálu. Luhačovické lázně usilují mj. o zápis na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Kontakty:

Ivana Vejvodová, tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu –  Czechtourism, email: vejvodova@czechtourism.cz , T:607 932 662

Ing. Zdeněk Urbanovský, tiskový mluvčí CCRVM, T: 733 16 16 71, turistika@vychodni-morava.cz