03.05.2021

I letos v květnu se po celé republice bude běhat, aby příběhy pamětníků 20. století zůstaly zachovány budoucím generacím. Pro Paměť národa se letos poběží jednotlivě nebo s rodinou na tratích, které budou připraveny od 20. do 23. května na 14 místech po celé republice.

Každý běžec má možnost věnovat symbolicky svůj běh osobnosti, která jej inspiruje. Běhá se za letce RAF, politické vězně nebo například inspirativní babičku. Připojit se k Běhu pro Paměť národa a získat podrobné informace lze na: www.behpropametnaroda.czVzhledem k aktuální situaci neproběhne hromadný start jako v minulosti. Ve Starém Městě se běžci vydají po Cyrilometodějské stezce, ve Zlíně okolo Dřevnice a v Kroměříží úžasným prostředím Podzámecké zahrady. Opět budou připraveny trasy na 10 a 5 kilometrů a symbolický rodinný běh na 1 kilometr. Možná je i varianta „kdekoli“. Informace jsou k dispozici ve FB událostech: Staré Město, Zlín, Kroměříž.

V Paměti národa je uloženo přes 10 000 jmen pamětníků, kteří prožili dramatické momenty 20. století. Organizátor Post Bellum, z.ú. se věnuje natáčení vyprávění válečných veteránů, lidí, kteří přežili holocaust, odbojářů, politických vězňů, disidentů, ale i představitelů moci – agentů StB či KGB, politických funkcionářů atd. Zaznamenané příběhy jsou dostupné na internetu v archivu Paměti národa, vypráví je dál v rozhlasových či televizních dokumentech, na výstavách či v knihách. Díky zapojení veřejnosti budou moci vyzpovídat další pamětníky a zachovat vzpomínky na 20. století.

Převzato z oficiální TZ, kontakt: Petra Kučerová, E: kucerova@slovackeleto.cz, T: +420 737 436 150