21.05.2024

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, Zlínský kraj, 21. 5. 2024 Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, pod které Ploština spadá, může být právem hrdé na mimořádný úspěch v podobně hlavní ceny Gloria Musaealis v kategorii nejlepší muzejní počin roku 2023, a to za rekonstrukci areálu NKP Ploština. Přesně po 10 letech tak muzeum navázalo na prestižní ocenění získané v roce 2013 za realizaci expozice Princip Baťa.

Tento významný počin ve světě muzeí, který je srovnáván například s Českým lvem ve světě filmu, potvrzuje vynikající práci týmu muzea a ukazuje, že i mladá generace muzejníků má významný podíl na rozvoji muzejního oboru. Dalším faktem, který potvrzuje výjimečnost tohoto ocenění je, že do 22. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis, se přihlásilo ve třech kategoriích celkem 93 projektů z 60 institucí. Konkurence byla tedy vskutku široká.

Oceněným počinem je nová expozice "Tragédie na Ploštině", která vznikla v nové budově. Tato stavba je výjimečná svým technickým řešením. Oválná budova se zelenou střechou je ponořena do šikmého svahu louky tak, aby co nejméně narušovala okolní krajinu. Expozice přibližuje tragédii samotnou.

Předsedkyně Asociace muzeí a galerií České republiky Irena Chovančíková během ceremoniálu předávání cen zdůraznila, že za posledních 10 let se kvalita přihlašovaných projektů velice zvedla, a že muzejní obor v Čechách je na úrovni plně srovnatelné se světem.

„Toto významné ocenění je především odměnou za dlouhodobou výbornou práci celého týmu lidí, kteří se na projektu rekonstrukce Ploštiny podíleli.“ říká náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub, zodpovědný za strategický rozvoj a cestovní ruch a dodává: „Ploština je nejen pietním místem, kde se lidé mohou zastavit a zamyslet se, ale také místem, které má potenciál přilákat velké množství návštěvníků, kteří se chtějí dozvědět více o místní historii a prohlédnout si jedinečnou kulturní památku.“

 

 

Kontakt: Petr Michalec, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, +420 733 161 671, www.vychodni-morava.cz