10.11.2022

Právě zveřejněné statistiky cestovního ruchu za 3. čtvrtletí letošního roku přinesly pozitivní výsledky. Přestože v tomto postcovidovém roce cestovali mnozí turisté v letních měsících do zahraničí, zaznamenal Zlínský kraj oproti úspěšnému předcovidovému roku 2019 nárůst v počtu hostů asi o 5 % a v ubytování o cca 2,8 %.

Právě zveřejněné statistiky cestovního ruchu za 3. čtvrtletí letošního roku napovídají,
že turismus na Východní Moravě – Zlínském kraji zaznamenal úspěch v podobě překonání výsledků z předcovidového roku 2019. Východní Moravu – Zlínský kraj mezi červencem a zářím 2022 navštívilo 313.342 návštěvníků, což je zhruba o 16.000 více než v roce 2019.

Rovněž v parametru přenocování jsou statistiky za léto 2022, období od července do září 2022, více než uspokojivé. Poskytovatelé ve Zlínském kraji, turistické destinaci Východní Morava, poskytli návštěvníkům 935.332 noclehů. Je to o zhruba 25.000 více než v předcovidovém roce 2019. Průměrná délka pobytu trvala v tomto období 3 noci, což je v rámci ČR mírný nadprůměr.

V obou parametrech (Hosté, Přenocování) zaznamenala Východní Morava, turistická destinace Zlínského kraje, markantní nárůst v kategorii nerezidentů. Svědčí to tom, že Zlínský kraj je stále vyhledávanější destinací domácích (žijících mimo Zlínský kraj) i zahraničních návštěvníků.

Ve srovnání s jinými kraji v obou kategoriích (Hosté, Přenocování) se Zlínský kraj potěšitelně drží zhruba v polovině pomyslné tabulky turistických destinací ČR.

„Současné výsledky statistik jsou uspokojivé, ale jsme si vědomi náročnosti období, které přichází,“ hodnotí výsledky Zlínského kraje náměstek hejtmana Lubomír Traub, a dodává: „Dá se předpokládat, že inflace a celková ekonomická situace zasáhne další rozvoj nejen v rámci návštěvnosti zahraničních turistů, ale také domácího cestovního ruchu. Poskytovatelé služeb budou potřebovat každou podporu.“

„Připravujeme kampaň na podporu již této, zanedlouho začínající zimní sezóny 2022/2023. Chceme potenciální návštěvníky přesvědčit, že i když ceny šly nahoru, východomoravské hory
i lázně nabízejí pobyty v různých cenových úrovních, včetně těch dostupných,“
doplňuje ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová. 

Kontakt: Martin Pášma, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, +420 778 047 541, www.vychodni-morava.cz