01.09.2023

Tisková zpráva sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM) a Centrály cestovního ruchu Východní Moravy ZLÍN, 1. 9. 2023 První den nového školního roku - v pondělí 4. 9. 2023 bude zahájeno Velké cyrilometodějské putování ze Zašové přes Beskydy do Terchové na Malou Fatru. Skupinu 30 poutníků povede na cyrilometodějské trase o délce asi 150 km známý propagátor pěšího putování Petr Hirsch. Trasa spojuje čtyři významná poutní místa: kostel Navštívení Panny Marie v Zašové, kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, kostel Panny Marie Matky církve na vrchu Živčáková a kostel sv. Cyrila a Metoděje v Terchové.

Skupinová putování po cyrilometodějských stezkách pořádám již sedmým rokem. Je to také už tři roky od premiéry dokumentu Pěšky bez hranic natáčeného ve spolupráci se sdružením Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje na těchto trasách. Mnohé inspiroval k tomu, aby pěší putování sami zkusili. Zájem o tuto formu šetrné turistiky podle mě stále roste.

V pondělí 4.  září se vydáme ze Zašové do Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm, poté budeme pokračovat po značené Cyrilometodějské stezce na Bílou a nakonec vyzkoušíme novou trasu na Slovensku. Přes Živčákovou a Veľkou Raču dojdeme až do Terchové na Malé Fatře,“ řekl Petr Hirsch. 

„Protože letos v srpnu uplynulo 10 let od založení našeho sdružení, které se věnuje mimo jiné značení cyrilometodějských tras v terénu ve spolupráci s Klubem českých turistů, rozhodli jsme se poutníky přivítat ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a oslavit s nimi to, že moderní poutnictví pomáhají šířit,“ doplňuje Dana Daňová, předsedkyně Řídicího výboru sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, která stála také u jeho založení v roce 2013.


V závěru akce v sobotu 9. září se budou moci poutníci ještě zúčastnit mše sv. a tradičního výstupu na Veľký Rozsutec, který se koná u příležitosti uctění památky papeže sv. Jana Pavla II.

 

Denní etapy:

Neděle 3. 9. Příjezd Zašová

- prohlídka kostela a kláštera (cca od 16 hod.), promítání dokumentu Černobyl na kolečkách

 

Pondělí 4. 9. Zašová – Radhošť, trasa 22 km

-          zastávka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (11-13 hod) přivítání, požehnání v kostele sv. Anny, prohlídka Dřevěného městečka

-          prohlídka kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

 

Úterý 5. 9. Radhošť – Bílá, trasa 27,7 km

-          zastávka na Pustevnách

 

Středa 6. 9. Bílá – Zákopčie, trasa 23,3 km

-          návštěva a mše svatá v poutním místě Živčáková (v 11:00)

 

Čtvrtek 7. 9. Zákopčie – Veľká Rača, trasa 28,3 km

 

Pátek 8. 9. Veľká Rača – Terchová, trasa 24,5 km

 

Sobota 9. 9. Terchová – Veľký Rozsutec – Terchová, trasa 18,7 km

 

Neděle 10. 9. Terchová

-          zakončení putování, mše svatá, odjezd.

 

 

 

Zpracovala:

 

Ing. Martina Janochová, martina.janochova@cyril-methodius.eu, tel. +420 733 161 674 

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o., J. A. Bati 5520, 760 01 Zlín 

www.cyril-methodius.cz