12.05.2022

Český statistický úřad zveřejnil 11. 5. statistiky cestovního ruchu za 1. čtvrtletí letošního roku. Tyto údaje vychází z počtu hostů a přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních. Východní Morava jako turistická destinace Zlínského kraje si z hlediska cestovního ruchu vede dobře a v pořadí krajů je uprostřed pomyslné tabulky.

Svou zimní dovolenou zde mezi lednem a březnem prožilo 114.835 návštěvníků, kteří zde v průměru strávili 3 noci. Celkem se jednalo o 332.797 přenocování, což znamená pozitivní vývoj ve srovnání s předchozími roky, kdy zimní sezona pro horská střediska vlivem pandemických opatření prakticky neexistovala. V současné době se počet hostů i přenocování ve Zlínském kraji přiblížil hodnotám v předcovidovém roce 2019.

 „Současní návštěvníci jsou však nároční a vyžadují špičkové služby srovnatelné se službami v zahraničí. Mohli se již přesvědčit, že takové služby jsme schopni ve vysoké kvalitě nabídnout, proto se k nám také rádi vrací. Tyto výsledky jsou především zásluhou podnikatelů v cestovním ruchu, za což jim děkuji“ hodnotí výsledky Zlínského kraje náměstek hejtmana Lubomír Traub.

Také další roční období vyhlíží náměstek Traub s optimismem. Dle jeho slov by mohla být nadcházející sezóna mimořádná vzhledem k tomu, že cestování již neomezují protipandemická opatření.

První zkušenosti jarní sezóny hodnotí jako více než dobré také ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová:

„Zájem o cestování stále roste, i když mnozí se ještě obávají vzdálit dále od domova. Svědčí o tom např. i atmosféra slavnostního Otevírání pramenů v Luhačovicích v minulém víkendu. Vedle místních obyvatel se jí zúčastnilo mnoho návštěvníků z okolních regionů. Nebojím se říct, že lázně Luhačovice jsou nejkrásnějším lázeňským městem zasazeným do malebné přírody, které kromě lázeňských procedur dokáže nabídnout také wellness programy na vysoké úrovni,“ hodnotí situaci Z. Vojtová.