22.04.2022

Začínající turistická sezóna jaro / léto 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka turistické destinace Zlínského kraje přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklórní tradici a gastronomii, o četné přírodní či duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.

„Srdečně zvu všechny do našeho kraje, který je stále bohatší na zážitky,“ láká turisty z Česka i zahraničí náměstek hejtmana Lubomír Traub. „Dobu ztíženou opatřeními jsme využili k dalšímu zkvalitnění a zatraktivnění našich památek a expozic. Nejenže rekonstruujeme, ale především budujeme nové a moderní výstavní celky odpovídající požadavkům dnešního vysoce náročného publika.“ Jako příklad uvádí nově zrekonstruovaný zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, v němž byla otevřena nová nádherná multimediální expozice o vztahu člověka a přírody, která přitahuje pozornost daleko za hranicemi kraje. Za jedinečnou považuje náměstek L. Traub rovněž stále se rozvíjející Evropskou kulturní stezku sv. Cyrila a Metoděje, jež je prezentována na webové platformě www.putujmebezhranic.cz. Novým tahákem cyrilometodějské stezky bude ve druhé polovině letošního roku i nová multimediální expozice Cyrilometodějského centra při Památníku Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

K pestré programové nabídce turistické sezóny náměstek Traub uvádí: „Rozhodně prožíváme mimořádný rok. Například proto, že letos se konají všechny tři proslavené Jízdy králů. Vlčnovská, kunovická i hlucká. Při tolika příležitostech by bylo chybou minout tuto mimořádnou, na listinu UNESCO zapsanou nádheru!“ Zatímco vlčnovská je svázána s koncem května, hlucká je spjatá s Dolňáckými slavnostmi 30. 6. – 4. 7. Kunovická Jízda králů je v řadě poslední a uskuteční se až ve druhé polovině prázdnin: 5. – 7. 8. 2022.

Vedle Jízd králů se vší jejich nenapodobitelnou parádou se na své pozice vrací například také největší a nejstarší filmový festival svého druhu na světě – Zlín Film Festival. 62. ročník tohoto mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež se uskuteční v tradičním termínu na přelomu května a června, kdy je podle mnohých krajské město Zlín nejkrásnější. Za krásných slunných dnů zajisté spojí mnoho návštěvníků účast na festivalu s návštěvou řady baťovských památek, za všechny jmenujme: Baťův mrakodrap, Památník Tomáše Bati, 14|15 Baťův institut s galerií, muzeem a knihovnou, Infopoint baťovského bydlení a mnoho dalších. Letos zde očekávají výjimečnou účast také proto, že Zlín oslavuje 700 let od první písemné zmínky a město připravilo k tomuto výročí bohatý program.

Na pozvánku náměstka L. Trauba k návštěvě regionu navazuje ředitelka krajské turistické centrály Zuzana Vojtová: „Máme radost nejen z neobyčejně nabitého programu, ale také z toho, kolik míst, kde se konají přitažlivé akce, již je v našem kraji bezbariérových.“ Jak uvedla Z. Vojtová, je to tím, že srdeční a pohostinní obyvatelé Zlínského kraje dělají vše proto, aby se do jejich krásného a bohatého regionu mohl podívat každý bez omezení.

Podle slov ředitelky Vojtové jsou výborným příkladem Květná a Podzámecká zahrada v Kroměříži. Kromě Víkendu otevřených zahrad 11. – 12. 6. 2022 zde můžete prožít krásný hudební či divadelní zážitek v průběhu celé sezóny. V nejednom případě půjde o světovou extra třídu, např. 26. 7. 2022 zde vystoupí samotný John Malkovich ve hře The Music Critic (Hudební kritik).

Kroměříž však není pouze místem zasvěceným olomouckým arcibiskupům a baroku. Muzeum tu má zdejší rodák, legendární písničkář Karel Kryl. Také do prostor této, stále ještě nové a velmi působivé expozice je vstup bezbariérový.

Krásu architektury a umění spjatého s evropskou křesťanskou tradicí přibližuje krajský projekt Otevřené brány. Již 1. května 2022 bude zahájen čtrnáctý ročník projektu, který zve širokou veřejnost na komentované prohlídky kostelů. Jednou z možností je návštěva Černé kaple v Holešově, monumentálního prostoru z černého a šedého mramoru, kde můžete obdivovat jemnou a dokonalou řemeslnou práci našich předků.

Po úbočích Hostýnských vrchů lze krásnou kopcovitou krajinou dorazit až do Rožnova, jehož skanzen neboli Valašské muzeum v přírodě je, ostatně rovněž bezbariérové, bohatou studnicí akcí a zajímavých programů po celý rok.

Oproti tomu Slovácko nabízí bezbariérové perly jiného druhu. Jednou z nich je plavba výletní lodí Morava po jedinečném Baťově kanálu. Ve zcela jiném světě se návštěvník ocitne ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Přestože jej obklopí chladný kov, bude vřele přijat pozoruhodnou společností: zvířata ve zdejší KOVOZOO na své obdivovatele trpělivě čekají za každého počasí. Ovšem pokud se těšíte na zvířátka živá, pak je zde ZOO Zlín.

Překrásná a silně navštěvovaná ZOO na okraji Zlína, v městské části Štípa, připravila pro letošek otevření dalšího návštěvnického esa: jmenuje se Jaguar Trek. Dle slov vedení ZOO je cesta druhou nejoblíbenější zahradou v Česku zbavena nepříjemných stoupání a překážek. Byly zde vybudovány plynulé serpentiny, vše je tím pádem bezbariérové.

 

Nenechte si ujít v roce 2022

30. 4. Na kole vinohrady Uherskohradišťska, Uherské Hradiště

6. – 8. 5. Otevírání pramenů, Luhačovice

15. 5. Otevření expozice Jaguar Trek, ZOO Zlín

18. 5. Den muzeí, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

26. 5. – 1. 6. Zlín Film Festival, Zlín

27. – 29. 5. Jízda králů, Vlčnov

19. 6.   1. narozeniny slůněte, ZOO Zlín

10. – 12. 6. Ondrášova valaška, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

30. 6. – 4. 7. Dolňácké slavnosti s tradiční jízdou králů, Hluk

4. - 5. 7. Dny lidí dobré vůle, Velehrad

29. 7. – 4. 8. Letní filmová škola Uherské Hradiště

5. – 7. 8.  Hortus Magicus, Podzámecká zahrada Kroměříž

5. – 7. 8. Jízda králů, Kunovice

13. – 14. 8. Veligrad, Archeoskanzen Modrá

26. – 28. 8. Barum Czech Rally Zlín

30. – 31. 7. Letní festival, ZOO Zlín

30. – 31. 7. Dny řemesel a setkání kovářů, Valašské muzeum v přírodě RpR

8/2022 Dožínky Zlínského kraje, Kroměříž

10. – 11. 9. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, Uherské Hradiště

12. – 18. 9. Týden Baťa, Zlín

7. – 9. 10. Karlovský gastrofestival, Velké Karlovice

11. 11. Žehnání svatomartinského vína, Uherské Hradiště / Kroměříž

10. – 11. 12. Vánoční jarmark, Valašské muzeum v přírodě RpR

 

Další pozvánky na www.vychodni-morava.cz/akce