14.01.2022

Výroční rok 2022 zaznamenají sami Zlíňané v projektu Živá kronika. Zapojí se herci, sportovci i děti.

Oficiální tisková zpráva kulturního a kreativního centra Živý Zlín

Projekt Živá kronika je součástí oslav sedmi set let města Zlína od první písemné zmínky. Všech dvaapadesát týdnů roku 2022 v ní bude zaznamenáno zcela originálně. Každý týden popíše tak, jak ho prožil, jeden obyvatel města nebo zde působící komunita či organizace. Chybět nebudou postřehy známých osobností z oblasti umění, sportu, či školství. Zapojit se  může každý.

První týden výročního roku zachytila herečka Helena Čermáková. Do svých zápisků zanesla například návštěvu výstavy Zdeňky Saletové a zmínila, co ji ve městě těší. „Opakovaně mám upřímnou radost, když procházím parkem Komenského, je pro mě potěšením sledovat, jak přirozeně toto místo žije bez ohledu na roční období,” popsala držitelka Ceny Thálie a členka souboru Městského divadla Zlín, Helena Čermáková.

V dalších lednových týdnech se na týden stanou kronikáři děti z Dětského domova na Lazech a zápisky si bude vést také městský strážník Jan Fadler.

Na projektu Živé kroniky může spolupracovat každý, kdo ve Zlíně žije. Finální výstup může mít formu deníkového zápisu, souboru poznámek či fotografií. Respondenti se podělí o to,  jaká místa navštívili, co zajímavého zažili, co jim utkvělo v hlavě a zaujalo je.

Osobité týdenní příběhy budou průběžně vycházet na výročním webuwww.zlin700.eu a sociálních sítích kulturního a kreativního centra Živý Zlín. Kdo se chce zapojit, může realizátorům napsat na email info@kulturazlin.cz.

Město čekají velkolepé oslavy sedmi set let od první písemné zmínky a pro občany je připravena řada akcí a projektů, přičemž Živá kronika je jedním z nich. Pořadatelem celoročních oslav v roce 2022 je město Zlín, projekt realizuje příspěvková organizace města Živý Zlín - kulturní a kreativní centrum. „Cílem nejenom tohoto projektu oslav je zapojit naše sousedy, kamarády, kolegy, prostě kohokoliv, kdo ve Zlíně tráví svůj čas. Vzájemně se můžeme svými postřehy a náměty inspirovat,” upřesňuje Jana Kubáčová, pověřená vedením kulturního a kreativního centra.

 

 

 

Kontakt: Živý Zlín - Kulturní a kreativní centrum | příspěvková organizace | Anežka Gavendová  | Tel. +420 604 338 839 | gavendova@kulturazlin.cz | www.kulturazlin.cz | www.zlin700.eu